Arany ékszerek és bronzfegyverek a vasút alatt: a bronzkori temető kincsei Nagycenkről 1.
Ha Sopronba utazunk vonattal, nem is gondolnánk, hogy Nagycenk határában a vasúti pálya alatt egy 4000 éves temető nyomait tárták fel nemrégiben a régészek. 2004-2005-ben a Soproni Múzeum munkatársai Gömöri János vezetésével végeztek ásatásokat a vasút átépítését megelőzően, közvetlenül az osztrák határ mellett. A feltárt terület az Arany-patak völgyében található, amelyben az őskortól kezdve fontos közlekedési út vezethetett. Ezzel összefüggésben a vizenyős rét melletti szántó számos korszakban lakott volt. A feltárás során a késő újkőkori lengyeli kultúra gödrei (az egyikben két szép női szobrocskával), illetve az Árpád-kori (12. századi) Tóthczenk falu házai is előkerültek itt a bronzkor emlékei mellett (Gömöri 2007, 2011, 2016).
Kutatócsoportunk számára a legizgalmasabb a kora és középső bronzkor fordulóján (Kr. e. 2100–1750 között) lakott település részlete és a hozzá tartozó 27 sír, amelynek vizsgálatával az elmúlt időszakban foglalkoztunk (Gömöri et al. 2018).
A 61. sír ásatási fotója, a középkorú férfi karján bronz karpereccel
(Fotó: Gömöri János)
Másvilági útravalók
A bronzkori sírok az Arany-patak kanyarulatától északnyugatra fekvő 100×60 m-es feltárt terület északi szélén helyezkedtek el, s a sírmező egy része még biztosan feltárása vár. Azonban ezt figyelembe véve is jelentős a temető emlékanyaga, mivel a Kárpát-medence nyugati részén, a Rába folyó és a Bécsi-medence közötti térségben a Gáta–Wieselburg-kultúrához sorolt közösségek eddig ismert kb. 200 magyarországi csontvázas rítusú temetkezésének közel 14%-át képviseli a 27 nagycenki sír. A Kr.e. 2100–1600 közötti időszakban a mai Ausztria, Szlovákia és Magyarország határvidékén élők a sírokba az elhunyt eszközein, fegyverein és viseleti elemein kívül jellegzetes stílusú edényeket (pl. kétfülű korsókat, egyfülű bögréket, bordadíszes amforákat) helyeztek, valószínűleg a másvilágra szánt útravalóval a temetkezési rítus részeként. A nagycenki temetőben eddig előkerült sírok az említett időszak korábbi évszázadaiba, kb. Kr. e. 2100–1750 közé keltezhetők (a radiokarbon dátumok következő bejegyzésünkben olvashatók majd).
Az 51. sírból előkerült korsó
(Fotó: Hámori Péter)
A magyarországi hasonló jellegű leleteknek, valamint a további mintegy 1000, a mai Ausztria területén feltárt ilyen típusú sírnak csak kis hányada került publikálásra eddig (Kőszegi 1958; Bóna 1960; Bóna 1975, 237–239; Hicke 1987; Nagy–Figler 2009; Krenn-Leeb 2011; Nagy 2013; Melis 2017). Ezért a nagycenki sírok feldolgozása nagy előrelépést jelent a nyugat-dunántúli régió bronzkorának régészeti kutatásában. A településrészlet elemzéséről a későbbiekben adunk hírt.
A Nagycenk határában eltemetett nők, férfiak és gyermekek sírjaiból előkerült gazdag leletanyag (30 db réz- és bronztárgy és 5 db arany ékszer) arra utal, hogy a település és a temető egy kisebb közösséghez tartozhatott, amelynek vezető rétege számára elérhetők voltak a távolsági kereskedelemből beszerezhető, státuszjelző tárgyak (arany hajkarikák, borostyán, valamint réz- és bronzékszerek, fegyverek).
Réztőr a nagycenki temető 1. sírjából: a tőr pengéjét három szegeccsel erősítették a fából készült, mára elkorhadt markolathoz
(Fotó: Kiss Viktória)
A temető az élő társadalom tükre?
A sírokba tett mellékletekből az eltemetettek társadalmi helyzetére következtethetünk. Fontos azonban megjegyezni, hogy az előkerült leletek csak a korabeli használati tárgyak egy részét mutatják meg számunkra, hiszen a szerves anyagok (textilek, bőrök, fa tárgyak, fonott kosarak) a Kárpát-medence talajában csak a legritkább esetekben maradnak meg (a nagycenki temetőben fennmaradt fa maradványokról ugyancsak egy későbbi írásunkban számolunk be). Emellett azt is figyelembe kell vennünk, hogy a temetési szertartás részben az elhunytnak a társadalomban betöltött szerepét, részben pedig a hozzátartozók által befolyásolt megemlékezést tükrözi (Chapman 2013).
Arany hajkarika a nagycenki temető 55. sírjából mérés közben
(Fotó: Kiss Viktória)
Nagycenken két kettős temetkezés is előkerült, így a feltárt 27 sírban összesen 29 egyén, 8 férfi, 12 nő és két nem-meghatározható nemű felnőtt, valamint 7 gyermek maradványai feküdtek. A falu közösségéhez tartozó felnőttek és gyerekek életmódjáról, betegségeiről, esetleges családi kapcsolatairól Zoffmann Zsuzsanna (Zoffmann 2008) és Köhler Kitti fizikai antropológiai elemzései, valamint a folyamatban levő archeogenetikai és stabil izotópos vizsgálatok segítségével tudhatunk meg többet.
A réz-, bronz- és arany tárgyak alapján elkülöníthető a közösség vezető rétege. Mind az eltemetett tárgyak számában, mind anyagában két férfi sír emelkedik ki, amelyek körül a többi sír elhelyezkedik. Az 1. sírban, deszkából készült sírszerkezetben eltemetett fiatal férfit két réz nyakpereccel, két tőrrel, kartekerccsel temették el, felsőruháját egy réz tű fogta össze. A fém tárgyak vizsgálata szerint mellékletei nem bronzból, hanem ötvözetlen rézből készültek, ebből kiindulva ő lehetett a falu idősebb generációjának a vezére. Az 55. sírban egy középkorú harcos feküdt, a nyakperec, kartekercs és a hajfonatait díszítő négy arany hajkarika az ő esetében is kiemelkedő státuszt jelez. Bronzból készült tőre és baltája egyben a fémműves technológia fejlődésére, az ónnal való ötvözés megjelenésére, ezzel összefüggésben az 1. sírhoz képest későbbi korszakra utal. Eszerint az 55. sírban a falu egyik későbbi vezetője nyugodhatott.
Nagycenk-Laposrét bronzkori temetőrészlet térképe az eltemetettek neme és a fémmellékletek jelölésével
(Gömöri János térképe alapján készítette Gucsi László)
A női sírok közül a bronzlemez diadémmal eltemetett fiatal lány sírja (77. sír) a magyarországi bronzkor kutatásban különlegesen szép leletnek számít.
Nagycenk-Laposrét 77. sír részletfotója, 17-19 éves lány koponyáján bronzdiadémmal
(Fotó: Gömöri János)
A vékony bronzpántot sapkaszerű fejfedő szélét díszítő, vagy fátylat a homlokra szorító pántként viselhették, hátul fonallal összekötve. A női viseletet ezen kívül a bronz hajkarikák jellemzik a nagycenki temetőrészlet alapján. Hasonló ékszereket az ausztriai kora bronzkori temetőkből ismerünk, amelyek számos viseletrekonstrukció alapjául szolgáltak (Neugebauer 1994; Grömer 2016).
Bronzkori viseletrekonstrukció az Iron Age Danube rendezvényén
(Forrás: http://celefindel.blogspot.hu/2017/03/iron-age-danube-model.html)
Köszönetnyilvánítás
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani a Soproni Múzeum munkatársainak, és az ásatásvezető Gömöri Jánosnak a leletanyag közös feldolgozásának lehetőségéért. A temető emlékanyagának teljes közlése az Acta Archaeologica Hungarica 69. számában olvasható (Gömöri et al. 2018). A kerámia és a fém tárgyak nyersanyagának és készítési technikájának részletes vizsgálatát a Magyar Nemzeti Múzeum Alkalmazott Természettudományi Laboratóriumával, a Budapesti Neutronközponttal és a mannheimi CEZA GgMBH laboratóriumával együttműködésben végezzük, a vizsgálatok eredményeit további cikkekben publikáljuk. Az embercsontokból készült három radiokarbon mérés az MTA ATOMKI Hertelendi Ede Környezetanalitikai Laboratóriumában készült.
Kiss Viktória – Melis Eszter
<