„Déli szél” Bécsben

Április elején az osztrák akadémia Institute for Oriental and European Archaeology (OREA) intézetében nemzetközi workshopot rendeztek, melynek célja a 3400 – 3000 évvel ezelőtt, a késő bronzkor idején az Adriai-tenger régiójában megfigyelhető közép-európai, balkáni és észak-itáliai kapcsolatrendszer emlékeinek vizsgálata volt. Az e régiókon belüli kapcsolatok, valamint az Alpok és Kárpátok vidéki távolabbi hatások a Mediterráneum kiterjedt kulturális hálózatánál is fontosabb, meghatározó szerepet töltöttek be az említett korszakban.

Ugyan a főként késő bronzkori anyagi kultúra kapcsolatait elemző előadások projektünknél későbbi időszakot vettek górcső alá, vizsgálati módszereik és eredményeik a kora és középső bronzkorra nézve is hasznosak lehetnek. Az április 5-én este tartott nyitóelőadásban a part- és hegyvidék találkozásánál fekvő Aquileia jelenleg is folyó ásatásainak főként a Kr. e. 14–11. századot érintő eredményeiről számolt be Elisabeth Borgna olasz kutatónő (Udine). Többek közt Reinhard Jung és Mathias Mehofer osztrák kutatók az adriai térség késő bronzkori fémtárgyainak ólomizotópos és nyomelem vizsgálatával arra jutottak, hogy az észak-olaszországi Trento környéki rezet széles körben használták a tárgyalt időszakban, ami különösen érdekes a mükénéi típusú tárgyak esetében. Az észak-olaszországi Terramare-kultúra nagy sírszámú hamvasztásos urnatemetőit szerkezetileg és a rítus egyes elemeiben a Kárpát-medencei, középső bronzkori Vatya-kultúra temetőivel hasonlította össze Claudio Cavazzuti bioarcheológiai megközelítésű előadásában. (A fiatal olasz kolléga Marie Sklodowska Curie ösztöndíjas kutatási témájának együttműködő partnere az MTA BTK RI Lendület Mobilitás kutatócsoportja; a tavaly októberben Forliban megrendezett UISPP konferencián a csontvázasról hamvasztásos rítusra való áttérés kérdéseit foglaltuk össze egy közös előadásban).

Az elsősorban szlovén, olasz és osztrák kollégák részvételével megrendezett családias hangulatú bécsi konferenciát Michaela Lochner, Mario Gavranović, Katharina Rebay-Salisbury és Stefanos Gimatzidis szervezte. A rendezvényen kutatócsoportunkból a jelenleg ösztöndíjjal Bécsben kutató kollégánk, Melis Eszter hallgatóként vett részt.

További információ: http://www.orea.oeaw.ac.at/veranstaltungen/event-detail/article/south-wind/



Vissza